Czas Na Sesję

Hong Kong nocą - czyli twarze w świetle neonów

Ogłoszenie

termin nadsyłania postaci to 11.1.2009. I proszę się go trzymać...

#1 2009-01-05 01:05:28

Święchu

Administrator

Call me!
Zarejestrowany: 2008-12-14
Posty: 49
Punktów :   

Recenzja dodatu do Świata Mroku: Oczyma Duszy

Po bardzo ale to bardzo długiej ciszy na wodach polskiego WoDa ni stąd ni zowąd ISA robi przed świąteczną niespodziankę -  wystawia na swojej stronie możliwość zamówienia przedpremierowej wersji dodatki do Świata Mroku: Oczyma Duszy. A do tego w zestawie można zamówić podręcznik podstawowy w wersji przedrukowanej i z uwzględnioną erratą, na co fani ŚM czekali i to... oj czekali...

No nic, niewiele myśląc wykonałem zamówienie w sklepie ISY, podręcznik miał się ukazać najwcześniej 29. grudnia. Kurier zapukał do drzwi dokładnie 29. grudnia, więc pomimo świąteczno noworocznej zawieruchy na pocztach i w firmach kurierskich opóźnienia żadnego nie było. To dobry omen myślę sobie, no ale rozpakujmy....

Podręcznik jest wydany bardzo ładnie, okładka klimatyczna, do końca nie wiadomo co przedstawia ale taki był zamysł grafików jak sądzę, pozostawić nutkę niepewności, miejsce na działanie wyobraźni czytelnika. Pierwsze co robi każdy fan RPG kiedy złapie w ręce nowy podręcznik to wertowanie i  gapienie się na obrazki. Tutaj możemy dostrzec ewidentnie trzy typy grafik. Pierwszy to ten z okładki, który także przewija się przy rozpoczęciu każdego rozdziału jako duże obrazki formatu prawie A4 gdzie każdy jeden świetnie trzyma klimat duchów/nadprzyrodzonych mocy/zjawisk paranormalnych/itp. Drugi typ to jak mi się wydaje zdjęcia ludzi dobrze obrobione w photoshopie na tłach zjawisk czy może ich własnych myśli lub duchów. Także świetnie wykonane są jeszcze te trzecie te rysowane, czasami trafią się całkiem niezłe lecz spora ich część pozostawia w moim odczuciu troszkę do życzenia, wprowadzając (mogę się mylić ale to było moje pierwsze wrażenie) klimat DnDkowy jak postać mniecha w pozycji gotowej do walki.

Po obrazkach oczami (duszy;) ) przeleciałem wytłuszczone druki, cytaty, wierszyki, nazwy umiejętności, profesji itp. Tutaj duży plus dla ISY za tłumaczenie, żadnych rzucających się absurdów fonetycznych czy tłumaczeń dosłownych które może oddają sens lecz są wytrącającymi z klimatu frazami. (może atut Łamacz Umysłów można by zamienić na Łamanie Umysłów czy coś takiego ale ogólnie jest OK) Tak samo tłumaczenie tekstu bardzo duży plus da ISY podkreślam.
Co możemy jeszcze znaleźć w podręczniku oprócz tekstu głównego? Ano całą masą subtelnych choć wytłuszczonych ramek w których autorzy podsuwają pomysły na kroniki czy ciekawsze postacie, naprawdę tego jest cała masa i nie są one jakieś na odwal się napisane tylko trzymające się kupy notatki związane z właśnie omawianymi tematami na danych stronach.

A teraz to co tygryski lubią najbardziej, czyli - treść i całą reszta. No właśnie, skoro mamy treść to przydałby się też taki np: spis takiej treści i on jest yyy jakby to ująć "ubogi" składa się z 7 (słownie siedmiu) tytułów: prolog, wprowadzenie, rozdziałī od jeden do cztery z nazwami oraz dodatek i numery stron na których możemy to znaleźć poza tym  w całym podręczniku NIC ani indexu ani po prostu nic co pomogłoby w szukani np umiejętności Pirokineza. A jako, że w tym dodatku mamy mnóstwo nowych atutów, rytuałów czy profesji poruszanie się po tym podręczniku może być bardzo irytujące podczas sesji, więc lepiej co potrzebne spisać sobie przed sesją lub zaznaczyć karteczkami samoprzylepnymi dane strony. Przecież jakoś radzić sobie trzeba.
To jest największa wada jaką zauważyłem (póki co...), w końcu na coś trzeba ponarzekać.  Ale wracając do treści OD. Mamy tutaj wszystko co może uczynić z naszych sesji WoDa: kampanię, typu ZewCthulu, Archiwum X czy X-Mani, zauważyłem iż autorzy bardzo często zamiast opisywać dany problem po prostu porównują go do konkretnych tytułów filmów czy książek, prosty zabieg a skuteczny (przynajmniej dla osób którzy znają książkę, czy widzieli film) ja powiem szczerze nie słyszałem wcześniej o filmach takich jak: Podplaczka czy serialu Dowody Zbrodni lub Millenium. Przewija się także duża ilość nazwisk znanych magików itp, co ma nam w pewien sposób zasiać ziarno niepewności, że ten podręcznik nie jest tylko grą RPG a raczej wydaniem, które może porusza problemy natury głębszej? Ponieważ oprócz takich tematów jak profesja Czarodziej czy Magik znajdziemy też tematy bardziej przyziemne jak radiestezja, jasnowidzenie czy glosolalia (bełkot osoby w transie).

Póki co z mojej strony to tyle nie miałem po świętach czasu zapoznać się z OD dogłębnie i nie będę miał do końca nadchodzącej sesji, ale tyle co mogłem napisać to dla Was napisałem po za tym komentarze odnoście dokładnej treści można znaleźć już na formach czy stronach rpegowych. Dodać mogę jeszcze, że na początku podręcznika znajduje się zapowiedź kolejnego dodatku Antagonistów z dopiskiem "wkrótce", więc trzymamy kciuki za pomyśle wyprowadzenie nWoDa PL na właściwy tor. I szczerze mówiąc to polecam ten dodatek każdemu kto chce prowadzić sesje w ŚM, natomiast fani Wampira czy Wilkołaka (z magami ma się sprawa inaczej) mogą oczekiwać troszkę zbyt dużo po Oczyma Duszy po pozytywnych opiniach, które mam nadzieję zasypią za niedługo polskie fora i komentarze w sklepach internetowych. Tak czy inaczej ten dodatek to kawał dobrej roboty... thx

Święchu

P.Ś.
ta recenzja za niedługo pojawi na stronie Moorhold.net jeżeli tylko władze dopuszczą ją do publikacji więc najpierw proszę o krótką zjebkę z Waszej strony i wytknięcie palcem co tutaj jest nie tak

Offline

 

#2 2009-01-05 20:06:22

Święchu

Administrator

Call me!
Zarejestrowany: 2008-12-14
Posty: 49
Punktów :   

Re: Recenzja dodatu do Świata Mroku: Oczyma Duszy

Wersja poprawiona:

    Po bardzo ale to bardzo długiej ciszy na wodach polskiego WoDa ni stąd ni zowąd ISA robi przed świąteczną niespodziankę -  wystawia na swojej stronie możliwość zamówienia przedpremierowej wersji dodatku do podręcznika głównego Świata Mroku: Oczyma Duszy. Dodatek, który stanowi pewnego rodzaju pomost między światem śmiertelników a istot nadprzyrodzonych jak Wampiry, Wilkołaki czy przede wszystkim Magowie. A do tego w zestawie można zamówić podręcznik podstawowy w wersji przedrukowanej i z uwzględnioną erratą, na co fani ŚM czekali... oj czekali...

    No nic, niewiele myśląc wykonałem zamówienie w sklepie ISY, podręcznik miał się ukazać najwcześniej 29. grudnia. Kurier zapukał do drzwi dokładnie 29. grudnia, więc pomimo świąteczno-noworocznej zawieruchy na pocztach i w firmach kurierskich opóźnienia żadnego nie było. To dobry omen myślę sobie, no ale rozpakujmy....

    Podręcznik jest wydany bardzo ładnie, okładka klimatyczna, do końca nie wiadomo co przedstawia ale taki był zamysł grafików jak sądzę, pozostawić nutkę niepewności, miejsce na działanie wyobraźni czytelnika. Pierwsze co robi każdy fan RPG kiedy złapie w ręce nowy podręcznik to wertowanie i  gapienie się na obrazki. Tutaj możemy dostrzec ewidentnie trzy typy grafik. Pierwszy to ten z okładki, który także przewija się przy rozpoczęciu każdego rozdziału jako duże obrazki formatu prawie A4 gdzie każdy jeden świetnie trzyma klimat duchów/nadprzyrodzonych mocy/zjawisk paranormalnych/itp. Drugi typ to jak mi się wydaje zdjęcia ludzi dobrze obrobione w photoshopie na różnych tłach: zjawisk paranormalnych czy może ich własnych myśli, duchów czy po prostu strachu są one świetnie wykonane. No i są jeszcze te trzecie, te rysowane, czasami trafią się całkiem niezłe lecz spora ich część pozostawia w moim odczuciu troszkę do życzenia, wprowadzając (mogę się mylić ale to było moje pierwsze wrażenie) klimat DnDkowy profesji jak postać mnicha w pozycji gotowej do walki.

    Po obrazkach oczami (duszy;) ) przeleciałem wytłuszczone druki, cytaty, wierszyki, nazwy umiejętności, profesji itp. Tutaj duży plus dla ISY za tłumaczenie, żadnych rzucających się absurdów fonetycznych czy tłumaczeń dosłownych które może oddają sens lecz są wytrącającymi z klimatu frazami (może atut Łamacz Umysłów można by zamienić na Łamanie Umysłów czy coś takiego ale ogólnie jest OK) Tak samo tłumaczenie tekstu bardzo duży plus dla ISY, podkreślam to.

    Co możemy jeszcze znaleźć w podręczniku oprócz tekstu głównego? Ano całą masą subtelnych choć wyszczególnionych ramek w których autorzy podsuwają pomysły na kroniki czy ciekawszych bohaterów. Naprawdę, tego jest cała masa i nie są one napisane na odwal się, tylko trzymające się kupy notatki związane z właśnie omawianymi tematami na danych stronach.

    A teraz to co tygryski lubią najbardziej, czyli - treść i cała reszta. No właśnie, skoro mamy treść to przydałby się też taki no jaky to ująć? np: spis treści i on jest yyy jakby to ująć "ubogi". Nie dość, że znajduje się na 11 stronie to jeszcze składa się z 7 (słownie siedmiu) tytułów: Prolog: Straszydło, Wprowadzenie, Rozdział I: Nienormalni, Rozdział II: Zjawiska Paranormalne, Rozdział III: Magia Niska, Rozdział IV: Groza wypaczająca Rzeczywistość oraz Dodatek i numery stron na których możemy to znaleźć. Poza tym, w całym podręczniku NIC ani indexu ani po prostu nic co pomogłoby w szukaniu. Sami się zastanówcie gdzie tutaj można by znaleźć umiejętność Pirokinezy? A jako, że w tym dodatku mamy mnóstwo nowych atutów, rytuałów czy profesji poruszanie się po tym podręczniku może być bardzo irytujące podczas sesji, więc lepiej pozaznaczać sobie przed sesją co potrzebne lub zaznaczyć karteczkami samoprzylepnymi potrzebne strony. Przecież jakoś radzić sobie trzeba.

    To jest największa wada jaką zauważyłem (póki co...), w końcu na coś trzeba ponarzekać. Ale wracając do treści OD. Mamy tutaj wszystko co może uczynić z naszych sesji WoDa: kampanię, typu ZewCthulu, Archiwum X czy X-Mani, zauważyłem iż autorzy bardzo często zamiast opisywać dany problem po prostu porównują go do konkretnych tytułów filmów, książek czy seriali, prosty zabieg a skuteczny (przynajmniej dla osób którzy znają książkę, czy widzieli film) ja powiem szczerze nie słyszałem wcześniej o filmach takich jak: Podpalaczka czy serialu Dowody Zbrodni. Przewija się także duża ilość nazwisk znanych cudotwórców, iluzjonistów itp, co ma nam w pewien sposób zasiać ziarno niepewności: czy może ten podręcznik nie jest tylko grą RPG a raczej wydaniem, które porusza problemy natury głębszej? Ponieważ oprócz takich tematów jak profesja Czarodziej czy Magik znajdziemy też tematy bardziej przyziemne jak radiestezja, jasnowidzenie czy glosolalia (bełkot osoby w transie).

    Póki co z mojej strony to tyle, nie miałem po świętach czasu zapoznać się z OD dogłębnie i nie będę miał do końca nadchodzącej sesji, ale tyle co mogłem napisać dla Was, to napisałem po za tym komentarze odnoście dokładnej treści można znaleźć już na formach czy stronach rpegowych. Dodać mogę jeszcze, że na początku podręcznika znajduje się zapowiedź kolejnego dodatku „Antagonistów” z dopiskiem „wkrótce”, więc trzymamy kciuki za pomyśle wyprowadzenie nWoDa PL na właściwy tor. Szczerze mówiąc to polecam ten dodatek każdemu kto chce prowadzić sesje w ŚM, natomiast fani Wampira czy Wilkołaka (z Magami ma się sprawa inaczej) mogą oczekiwać troszkę zbyt dużo po Oczyma Duszy po pozytywnych opiniach, które mam nadzieję zasypią za niedługo polskie fora i komentarze w sklepach internetowych. Tak czy inaczej ten dodatek to kawał dobrej roboty... thx

Święchu

Offline

 
Oczyma Duszy

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.hfp.pun.pl www.tzpn.pun.pl www.metin2forumporadniki.pun.pl www.teatrcieni.pun.pl www.gesz.pun.pl